Kvôli čomu má moja 15-mesačná dcéra opakovane krv v moči?

Zodpovedané
4. nov 2022

Dobrý deň,

keď mala dcérka 9 mesiacov, zistili jej krv v moči. Navštívili sme nefrológiu, kde jej zobrali krv, moč a absolvovali sme sono. Všetko bolo v poriadku. Záver bol, že máme prísť na kontrolu o rok. Vspráve bola ako diagnóza uvedená mikroskopická hematúria.

Odvtedy sme absolvovali 2x poradňu, moč mala v poriadku. Až doteraz, kedy má v 15. mesiacoch opäť krv v moči. Ráno máme znovu priniesť moč k pediatričke, ktorá ho odošle na rozbor. Dcérka nemá žiadne ťažkosti, nebýva chorá, okrem toho, že sa jej tlačia 2 stoličky a má priesvitné soplíky. Nechcem nič zanedbať, tiež chodím raz ročne k nefrologičke, kvôli cystám na obličke. Podotknem, že aj pradedko je asi 40 rokov na dialýze.

Je normálne, že má opakovane krv v moči?

Z čoho to môže byť?

Môže to mať niečo spoločné s genetikou?

Mám trvať na nejakých ďalších vyšetreniach?

Ďakujem

Dobrý deň,

je nutné prešetrenie, žiadne závery sa nedajú bez toho robiť. Môže ísť o "žiadne" diagnózy ale aj o určité problémy, to ukáže iba komplexné prešetrenie, ktoré Vaša doktorka urobí.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas