Lieči sa pupočný pruh u 9 mesačného dieťaťa?

Zodpovedané
14. aug 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa informovať ohľadom pupočného pruhu u 9 mesačného dieťaťa.

Je pravda, že u takto malého dieťaťa sa pruh nelieči?

Je možné, že by ho pruh mohol bolieť?

Ďakujem

Dobrý deň,

pupočný pruh je spravidla nezávažný. Pokiaľ nepôsobí esteticky príliš rušivo, teda ak nie je priveľký, čakáme s operáciou do 3 - 4 roka života dieťaťa.

U väčšiny detí s pupočným pruhom sa tento spontánne uzavrie, alebo zmenší. Po treťom roku neuzavretý pupočný pruh operujeme.

Nebezpečenstvo a bolesť hrozia v prípade keď do vaku prietrže vnikne kľučka tenkého čreva. Orgány vo vaku sa môžu pri prechode cez úzku bránku priškrtiť (inkarcerovať), opuchnúť a zastaví sa cirkulácia krvi.

Pri neskoro rozpoznanej príhode v prípade črevnej kľučky dochádza k ohrozeniu na živote vzniknutou črevnou nepriechodnosťou, prípadne odumretím kľučky s infekciou brušnej dutiny.

Táto situácia však nestáva zriedkavo. Pri bolesti brucha v oblasti pruhu, výraznom vyklenutí pruhu nad úroveň bruška, prípadne zmene farby treba vyhľadať lekársku pomoc.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas