Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Má 13 mesačné dieťa jesť rukami alebo s lyžičkou?

Zodpovedané
26. nov 2020

Dobrý deň,

dcérka má rok aj 3 týždne a zatiaľ ju kŕmim mixovaným, lebo popučené jedlo nechcela. Dnešným dňom som začala dávať pol na pol (polovica popučená, polovica mixnutá) a v pohode. Takto chcem postupne opustiť mixovanie.

Vie aj pekne žuť, napr. kocky chleba, niektorú zeleninu, žmolky z rohlíka.

Mám ju v tomto veku učiť jesť samu rukami, alebo by mala už jesť sama s lyžicou?

30.10. bude mat 13 mesiacov. Ja mám paranoju z kúskov jedla. Už sa mi 2x dusila. Najradšej by som jej mixovala až do 1,5 roka, ale nechcem, aby bola kvôli mne “pozadu” alebo mala potom blok, že nebude chcieť nič, čo nie je pomixované.

Má 6 zubov a pomaly sa tlačia horné trojky (stoličky zatiaľ žiadne).

Čo mi odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

určite v ničom kvôli Vám nebude pozadu ak by aj jedla mixované jedla do 1,5 roka, takže ak máte byť v strese každé jedlo, radšej mixujte.

Nakoľko ma zúbky už by asi zvládla aj žuť. Ale sú deti, ktoré majú mixovanú stravu do 2 rokov a nebojte sa.

Nemusia v tejto forme jedlo do konca života ani ich matky ničím neukracujú o poznanie sveta. Ak dieťa nie je pripravené dnes, jednoducho bude pripravené zajtra.

To iste je aj v otázke ohľadom lyžičky. Sú deti, ktoré papajú lyžičkou v podstate od začiatku jedenia a sú také ktoré začnú oveľa oveľa neskôr.

Či by mala jest lyžičkou? Ak je na tom pripravená, tak by mala. Ak nie bude jesť lyžičkou neskôr a zatiaľ nech si užije jedenie s rukami.


Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová