Má 15-mesačný syn dostatok živín zo stravy, ktorú prijíma?

Zodpovedané
10. mar 2023

Dobrý deň,

mám 15-mesačného synčeka a chcela by som sa poradiť ohľadom jeho jedálnička.

Do roka som sa snažila, aby mal mäso aj 6x do týždňa, ale odkedy sme prešli už na domácu stravu, je to ťažšie. Ráno papá väčšinou kašu, na desiatu ovocnú taštičku. Z obeda je ochotný zjesť iba polievky - krémové, zeleninové, vývar. Keď mu ponúknem naše jedlo, tak väčšinou zje len suchú ryžu alebo suché cestoviny, mäsko odmieta. Olovrantuje jogurt a na večeru sa snažím do neho dostať zvyšok obeda, ale nie vždy úspešne. Popritom je ešte dojčený na požiadanie.

Môže to mať negatívny vplyv na jeho vývoj?

Má dostatok živín aj z toho, čo papá?

Ďakujem

Dobrý deň,

stravovanie vyzerá úplne bežné vzhľadom k jeho veku. Veľa deti v tomto veku preferujú skôr prílohy ako mäso. Je dobré mäsko prepašovať do stravy - napríklad prihodiť kúsok do krémovej polievky a zmixovať, spraviť fašírky, vývar (schovať mäsko pod slížiky).

Ak nejaví klinické známky anémie (únava, podráždenosť, nepostupovanie PMV), tak je všetko v poriadku.

Okrem mäsa je kvalitný zdroj železa aj vajíčko, strukoviny, orechy.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas