Má môj 10-mesačný syn dostačujúci a vyvážený jedálniček?

Zodpovedané
12. dec 2022

Dobrý deň,

chcem sa poradiť ohľadom jedálnička môjho synčeka. Večer po kúpaní spapá 180 ml mliečka, v noci sa budí ešte dvakrát na mliečko. Keď vstane okolo pol deviatej, tak mu dávam ešte mlieko na raňajky, lebo chlieb s maslom odmieta. Ovocie mu dávam ako desiatu. Pred dvanástou papá 190 g mäsovo-zeleninový príkrm. Snažím sa, aby mal mäso 4x týždenne. Potom striedam strukoviny (hrášok, červená šošovica,zelená fazuľka), žĺtok a rybu. Okolo pol tretej mu dávam rovnakú polievku zo zeleniny (mrkva, petržlen, kaleráb, karfiol, pór, cuketa, batát), niekedy do nej pridám cestoviny. O piatej zje biely jogurt a detskú výživu, alebo mu spravím kašu od Hami. Niekedy tam pridám trošku škorice. Myslím, že jedálniček má pestrý. Stravu ešte mixujem, keďže odmieta jesť celé kúsky potravy.

V poslednej dobe sa v noci budí aj 3x. Aktuálne má 9 260 g, je veselý a tlačia sa mu aj zúbky.

Čo mám v jeho jedálničku zmeniť?

Môžem mu dať aj ovocie alebo detskú krupicu v klasickom mlieku na raňajky?

Ďakujem

Dobrý deň,

jedálniček je v poriadku, pestrý a vyvážený. Budenie v noci nemusí znamenať hlad.

Na raňjaky môžete kašu, nemusí byť vyslovene krupicová. Môžu byť aj iné typy - od Nominal či Ravity neochutená ciroková, pohánková, špaldová, ryžová - do toho trošku škorice či štvrť banánu a je super kaša spravená.

Treba striedať druhy obilnín, aby to nebolo tak jednostranné.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas