Má môj 9 mesačný synček znaky autizmu?

Zodpovedané
3. jan 2022

Dobrý deň,

mám 9 mesačného synčeka a nie som si istá, či vykazuje známky autizmu.

Keď synčeka prebaľujem, alebo mu spievam, hovorím riekanky a leží na chrbte, tak sa díva dlho a silno do mojich očí. Reaguje, smeje sa, usmieva sa. Keď je na zemi (plazí sa) a volám ho menom, tak sa pozrie. Ale iba na chvíľku. Usmeje sa a ide ďalej. Keď sa hrá s hračkami, tak ma neeviduje. Aj keď ho volám menom.

Hrá sa na malom klavíri, alebo žužle kocky, pozerá časopis. Vtedy ma ako keby neevidoval. To ma straší. Alebo díva sa na môjho ocka. Keď sa môj tec na synčeka pozrie do očí, tak synček otočí hlavou a šibalsky sa usmeje. Robí to často.

Keď sme v čakárni u lekára, tak ostatné deti na neho pozerajú. On sa na deti pozrie, otočí sa hlavou naspäť a šibalsky sa usmeje.

Keď si ho posadím na koneno, tak sa často jemne hodí dozadu, aby sa na mňa pozrel a usmial. Bľaboce, veľa kričí. Povedal mi už aj mama a objal ma, dal pusu s otvorenými ústami. Robil to ale iba 2x. Teraz už nie.

Veľakrát sa stane, že sa mu ja alebo moji rodičia prihovárame a nepozrie sa na nás. Sme blízko. Dobre vie, že na neho rozprávam. Nepozrie sa, len sa šibalsky usmeje.

Stáva sa aj, že ma kontroluje ako reagujem.

Neznáša byť sám. Stále potrebuje, aby som ho bavila. Aj keď sme ticho vedľa seba a hrá sa, tak potrebuje mať niekoho pri sebe. Vychádza aj neznámymi ľuďmi. Nenávidí monotónne veci a dni. Potrebuje stále niečo nové, aby spoznával. Veľakrát sa doma nudí. Musím pred ním skrývať hračky a vytiahnuť ich napr. až o týždeň. A to preto, aby boli znovu zaujímavé.

Veľmi rád pozerá knižky. Hlavne zvukové knižky, resp. pohybové knižky. Vyplazuje jazyk. Ukazuje ako vie prdnúť. Ukazuje ako ide auto. Veľi rád papá.

Zatiaľ netlieska, nedáva pápa. Keď však prichádzam k nemu, tak väčšinou (90%) sa veľmi raduje. Plazí sa, sám si už aj sadne. Zatiaľ neštvornožkuje. Postavil sa už aj s mojou pomocou.

Ide o známky autizmu?

Ďakujem

Dobrý deň,

pusinky ešte prídu. Pri hre je dieťa často tak zaujaté, že nevníma.

Otázne je, či dobre počuje. Prítomnosť pri hre vyžaduje veľa detí, závisí to od povahy dieťaťa. Žiadne známky autizmu ani náhodou nevnímam.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas