Má sa dať 14 mesačnému chlapcovi stiahnuť už celá predkožka?

Zodpovedané
18. mar 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho synčeka, ktorý má 1 rok a 2 mesiace. Od jedného roka som mu skúšala sťahovať pomaličky predkožku. Nič mu nekrvácalo a išli sme po milimetroch. Teraz vidím, že na konci má malé jazvičky.

Je to problém?

Má sa v tomto veku stiahnuť predkožka už celá ako u dospelého muža?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

v tomto veku treba predkožku v kúpeli v teplej vode jemne sťahovať, nemusí ísť stiahnuť celá. Niektorým chlapčekom ide, ale nie je to pravidlo.

Drobné jazvičky sú spôsobené mikrotrhlinami pri sťahovaní, treba dávať naozaj pozor a robiť to opatrne a nie nasilu, pretože jazvičky môže viesť do budúcna k fimóze (zúženie predkožky), jazvovitá fimóza (zúženie predkožky spôsobené jazvami) sa musí riešiť vždy urológom.

Celá predkožka by mala byť plne stiahnuteľná u chlapca nad 2,5-3 roky (pokiaľ nie, je vhodné urologické vyšetrenie), ak sú však problémy s cikaním, opakovanými zápalmi alebo u pacientov s vezikouretrálnym refluxom a pri poruche vyprázdňovania moča je potrebné vyšetrenie realizovať aj skôr. Urológ podľa stavu zaháji najskôr liečbu kortikoidnými lokálnymi masťami (tá je v 90% úspešná), pri nelepšení stavu alebo pri vážnej fimóze sa stav rieši chirurgicky - cirkumcíziou.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas