Má sakrálna jamka vplyv na psychomotorický vývoj dieťaťa?

Zodpovedané
3. okt 2022

Dobrý deň,

môj synček (2,8 r) má od narodenia pri kostrči menšiu jamku. Nikdy ma nenapadlo to riešiť s doktorkou, nakoľko som to mala aj ja. Myslela som, že je to len estetická zaležitosť.

Problém je, že synček si občas pred stolicou chytá riťku a hovorí, že má bobo. Vždy som myslela, že má len tuhšiu stolicu. Včera ma napadlo, že či ho nebolí práve tá jamka.

Na internete som prečitala články, ktoré ma vystrašili, že to môže byť pripútané k mieche a vraj sa to rieši operačne. Syn dosť aj špičkuje a do 2 rokov veľmi zle spával. Mával afektívne záchvaty, čo riešime s neurologičkou a psychologičkami. Má aj oneskorený vývin reči a zdá sa mi, že ešte stále nechodí stabilne.

Vonku sa mu stáva, že sa chce nosiť. Hovorí, že ho bolia nohy. To som prikladala aj tomu, že rastie.

Môže táto jamka nejako súvisieť so psychomotorickým vývojom dieťaťa?

Od narodenia bol uplakané dieťatko a do 2 rokov naozaj zle spal. Mával aj nočné desy. Po druhom roku sa to zlepšilo a tým, že začal spávať, tak sa mení už aj v správaní a začína rozprávať.

Ďakujem

PS: Fotku prikladám v druhej otázke, prosím nezverejňovať

Dobrý deň,

na internete ste si prečítali asi skôr články o otvorených defektoch neurálnej trubice.

Váš synček ho otvorený určite nemá. Pediater by mal skôr skontrolovať, či nejde o defekt uzavretý.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas