Má utekajúce očko súvis s uzavretou fontanelou u 5 mesačného chlapca?

Zodpovedané
23. sep 2019

Dobrý deň,

syn mal nedávno 5 mesiacov a už ma úplne uzavretú fontanelu. Pediatrička nás poslala k neurológovi. Ten tvrdil, že je všetko v poriadku i napriek tomu, že ju už má úplne uzavretú.

Má utekajúce očko súvis s uzavretou fontanelou?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

uzáver fontanely, ak hlava rastie ako má, nie je problémom. Synček je sledovaný neurológom, ktorý po neurologickej stránke povedal, že je všetko OK.

O očku ste napísali málo informácii na to, aby som sa k tomu vedela vyjadriť, ale skúsim tak informatívne pre Vás:
Strabizmus (škúlenie) u detičiek do 1. roka života je fyziologický, ak je smerom k nosu. Je to kvôli kvôli vysokým + dioptriám, ktoré deti do 1. roka života majú, kým im "nedorastie" očko. Často je prítomný jednostranne a môžu sa očká "prestriedať".

Ak však očko "uteká" od narodenia, treba určite očné vyšetrenie.

Ak utekanie očka vznikne náhle a do vonkajšieho kútika, taktiež je potrebné očné vyšetrenie.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas