Malo by byť ročné dieťa zaočkované najskôr proti meningokokovi alebo proti kiahňam?

Zodpovedané
2. jún 2022

Dobrý deň,

rada by som sa s Vami poradila ohľadom vhodného poradia očkovaní - kiahne a meningokok. Syn mal v máji rok. Zatiaľ mal len povinné očkovania a na august má naplánované 1. MMR očkovanie. Chceli by sme mu dať aj tieto dve očkovania. Lekárka povedala, že si máme povedať, ktoré chceme skôr. My sa v tom vôbec nevyznáme.

Ktoré je podľa Vás urgentnejšie vzhľadom na vek, aktuálne obdobie a možnosť nákazy?

Súrodenca nemá, preto kiahňami sa napr. zo škôlky nenakazí.

Ďakujem

Dobrý deň,

nebezpečnejšie sú meningokoky. Spolu s MMR sa môže napr. v auguste podať vakcína Varivax (proti kiahňam). Mesiac na to preočkovanie proti kiahňam Varivaxom.

Neviem, ktorú vakcínu proti meningokokom ste si vybrali a či obidve. Bexsero je treba očkovať 2 dávky plus posilnujúca o 6 - 12 mesiacov. Nimenrix 1x. Odporúčam obidve.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas