Málo krvných doštičiek a slabá imunita. Ide o mononukleózu?

Zodpovedané
18. dec 2021

Dobrý deň,

krstná dcérka má 2,5 roka a momentálne sa nachádza v nemocníci. Začalo to u nej vysokými horúčkami a divným výsypom po celom tele. Obvodná lekárka povedala, že je to angína bez akýchkoľvek vyšetrení. Večer už išli na pohotovosť a tam ju hospitalizovali. Dávali jej však len infúzie a až na tretí deň sme sa dočkali výsledkov krvných testov, ktoré boli zlé. Takto nám to povedali a previezli ju do nemocnice v Banskej Bystrici na detské oddelenie, kde nasledoval ďalší odber krvi. Tam zistili, že má veľmi málo krvných doštičiek a slabú imunitu. Je aj chudokrvná.
Horúčky prestali, ale začala hnačkovať. Nie silno. Odobrali jej vzorku stolice a našli v nej rotavírus. Ďalej jej robili sono a zistili, že má zväčšenú pečeň, aj slezinu. To by mohol byť príznak mononukleózy. Tú neskôr aj potvrdili.

Brali jej aj odber z kostnéj drene kvôli tým krvným doštičkám. Tam je to dobré. Dávajú jej infúzie a urobili jej aj transfúziu. Prvý deň po transfúzii malá krvné testy dobré. Na druhý deň už ich mala znovu zlé a veľmi nízke hodnoty krvných doštičiek.

A ďalej sa k tomu pridružil opuch bruška. Má v ňom aj vodu.

Je možné dostať naraz rotavírus a aj mononukleózu?

Bolo by vhodné urobiť magnetickú rezonanciu?

Nikde som sa nedočítala, že rotavírus alebo mononukleóza spôsobujú vodu v bruchu. V nemocníci je už teraz 9 dní a vôbec sa jej stav nezlepšuje . Iba sa zhoršuje. Dneska sa pridružili hlieny a kašeľ. Nevieme presnú diagnózu, keďže každ deň sa niečo nové pridruží.

Sú toto všetko zvyčajne príznaky mononukleózy?

Ďakujem

Dobrý deň,

áno, možné je dostať naraz aj rotavírus aj mononukleózu. Zníženie trombocytov - trombocytopénia je časté pri vírusových infekciách.

"Voda v brušku"- ascites nie je pre tieto ochorenia typická. Ale môže ísť iba o vodu medzi črevnými kľučkami, ktorá je pre rotavírus typická. To iba z Vášho textu neviem predpokladať o čo ide.

O stave Vás musí informovať lekár, ktorý má dcérku na starosti alebo primár oddelenia. Určite ich kontaktujte, aby Vás o stave informovali. Ja Vám bohužiaľ neviem nič povedať.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas