Mám 2-ročného syna upozorňovať na správne vyslovovanie písmen a viet?

Zodpovedané
21. nov 2022

Dobrý deň,

môj 27-mesačný synček začal rozprávať približne pred 2 mesiacmi. Rozprával síce už skôr, najprv slovíčka, aktuálne vie zložiť vetu z viacerých slov, ale vyzerá asi takto: "Mamka príde škôlky Janika". Je veľmi živé dieťa, snažím sa mu stále hovoriť, aby rozprával pomaly, že sa nemusí ponáhľať, ale on má toho vždy "veľa na práci". Rozumie všetkému, čo mu povieme. Dokáže odniesť veci do koša, donesie si čisté oblečenie zo skrine. Je naozaj pozorný, pozná rôzne slová, len ho nechcem mojím upozorňovaním demotivovať. Bojím sa, aby to v ňom nevyvolalo nejaký blok, že prestane rozprávať.

Kedy je v poriadku začať ho upozorňovať, aby používal vo vete predložky a zámená?

Prípadne, kedy začať upozorňovať na písmeno "R", "L"?

Je lepšie navštíviť logopéda?

Ďakujem

Dobrý deň,

odporúčam Vám stiahnuť si "Kniha o detskej reči", kde sú na tieto aj iné (do budúcnosti) logopedické problémy jasné odpovede.

Na výslovnosť (správnu) "r" a "l" je ešte dosť času (dokonalé osvojenie až okolo 5. roka). Môžete po ňom opakovať vety správne, ale na to neupozorňujte. Nevravte: Povedz to takto. Iba vetu zopakujte správne. On to navníma, ale nemuselo by sa ho to dotknúť.

Na logopédiu moemntálne nevidím dôvod.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas