Mám vyhľadať fyzioterapeuta, keď sa polročný syn pretáča len na jednu stranu?

Zodpovedané
9. mar 2023

Dobrý deň,

o týždeň bude mať môj syn 6 mesiacov. Na bruško sa začal pretáčať cez ľavú stranu, keď bol 4,5-mesačný. Dva týždne sa pretáčal len cez ľavú stranu, na pravú nevedel. Potom sa naučil pretáčať aj na pravú stranu. Asi 2 týždne sa pretáčal na obidve strany, no teraz asi týždeň sledujem, že sa pretáča na brucho pre zmenu len cez pravú stranu. Snažím sa ho motivovať hračkami, dá sa na bok, chytí si nôžky, ale akoby sa nevedel prehupnúť na brucho. Vie to len s mojou pomocou. Na bruchu začal dvíhať zadok a na štyroch sa ako keby pohupuje, snaží sa štvornožkovať.

Je to, že preferuje pretáčanie na jednu stranu v poriadku, alebo mám vyhľadať fyzioterapeuta?

Ďakujem

Dobrý deň,

nateraz by som skôr synčeka neodoslala, počkajte ešte týždeň - dva ako sa to bude vyvíjať. Môže ísť o prechodnú preferenciu po zvládnutí oboch strán. Ak by fixoval pretáčanie na stranu aj potom, tak je na mieste fyzio vyšetrenie.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas