Máme odložiť očkovanie, keď syn užíva Broncho-vaxom?

Zodpovedané
6. máj 2019

Dobrý deň,

syn užíva už 10 dní Broncho-vaxom. Predpísal mu ho imunológ kvôli častej chorobnosti. S užívaním končí 10. mája.

14. mája má ísť na preočkovanie v 5. rokoch. A od 1. júna bude znovu užívať Broncho-vaxom. Už ho užíval 10 dní aj v apríli.

Môže táto kombinácia dieťaťu uškodiť?

Máme odložiť očkovanie?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

nie je nutné odklad očkovania - pokiaľ tak neurči jeho lekár po vyšetrení - teda, ak bude synček inak zdravý, bez teploty a prejavov ochorenia.

Neexistujú síce žiadne kontrolované štúdie, ktoré by určovali nutnosť odstupu očkovania po podaní Broncho-vaxom kúr, avšak existujú štúdie, ktoré ukazujú účinnejšiu odozvu na očkovania po podávaní týchto prípravkov.

Celkovo sa teda odporúča, že kedykoľvek medzi jednotlivými kúrami imunomodulácie (ak je dieťa zdravé), môže byť očkovanie aplikované.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas