Mohla dcérka zvracať z Rotarixu?

Zodpovedané
17. jan 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom dcérky, ktorá mala v pondelok mala druhú dávku Rotarixu. Po prvej dávke nemala žiadne nežiadúce účinky, ale po druhej dávke na obed mala riedku stolicu. O 14.00 papala ryžu, mrkvičku, cuketu a potom grckala 2x viac a 4x tak menej.

Grckala z papania a z toho, že má reflux?

Alebo zvracala z Rotarixu?

Inak je usmievavá, pila aj čajík, teraz vypila aj mliečko a spinká.

Ak je to z Rotarixu, ako dlho to môže trvať a kedy to treba riešiť?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

riedka stolica je úplne bežná po očkovaní Rotarixom. Vracanie býva menej časté ako nežiadúci účinok, ale občas sa vyskytuje aj to. Mohla teda vracať aj z očkovania, ale aj z iných príčin (príliš sa napapala).

Riešiť to treba ak nebude tolerovať tekutiny a bude dehydratovaná - to je málo pocikaných plienok, strata záujmu o okolie, spavosť,

Aby ste tomu predišli vždy po každom vracaní treba nechať žalúdok odpočívať minimálne 2 hodiny - takže 2 hodiny po vracaní nedávame dieťaťu nič - ani mlieko ani vodu. Po 2 hodinách začneme s tekutinami po lyžičkách (buď trošičku nakojiť, alebo naozaj iba vodička z lyžice), ak stoleruje prvé dúšky, tak zopakovať o 15 minút. Ak stoleruje, tak zasa o 15 minút, potom už môže tekutiny popíjať, ale nie plné dávky.

Čo sa týka jedla, po Rotarixe býva aj oslabená chuť do jedla. Takže nech si sama odreguluje počas 3 dní koľko jej chutí, do jedla ju netreba nútiť.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas