Mohla sa dostať stolica do moču a spôsobiť baktériu?

Zodpovedané
28. okt 2019

Dobrý deň,

dcérke z odboru moču bola zistená baktéria. Vraj to nie je nič vážne, bežná baktéria. Dostala antibiotiká.

Raz sa nám na pohotovosti stalo, že pri odbere moču sa dostala aj stolica do moču. Tak bol pozitívny na baktérie. Zobrali ešte raz a už bol dobrý.

Mohlo sa to stať aj v tomto prípade?

Aj keď som jej odobrala moč, ale stolicu v ňom nemala.

Ďakujem

Dobrý deň,

pri odbere moči do sterilnej skúmavky je vždy nutné predtým poriadne poumývať a poutierať genitál dieťaťa, práve preto, aby baktérie z oblasti konečníka sa nedostali do moču a teda falošne nesvedčili o infekcii močových ciest.

Totižto - najčastejšie infekciu močových ciest spôsobí práve baktéria z gastroitestinálneho traktu (volá sa E.Coli), keď po stolici si človek baktériu z oblasti konečníka zanesie do močových ciest. Tam táto baktéria nemá čo robiť, a keď sa premnoží, spôsobí infekciu.

Takže áno. Pri nedostatočnom umytí môže byť moč kontaminovaný baktériami "zo stolice". Lepšie povedané z gastrointestinálneho traktu. Ale pritom dieťa nemá infekciu močových ciest a tie baktérie reálne v močových cestách nie sú.

Ale ak mám dieťa dobre umyté a odoberám stredný prúd moču do sterilnej skúmavky, a vyjde mi tam baktéria (ktorá aj tak pochádza z gastrointestinálneho traktu), tak o infekciu ide.

Dúfam, že ste porozumeli 🙂

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas