Moje bábätko malo v nose pneumokoka. Bude pre neho bezpečné prvé očkovanie?

Zodpovedané
4. nov 2022

Dobrý deň,

u nášho 3-mesačného bábätka zistili v nose pneumokoka. Výsledok z výteru prišiel až po týždni od vyšetrenia, kedy už bábätko vyzeralo byť v poriadku a zdravé. Čaká nás prvé povinné očkovanie.

Je potrebné urobiť znova výtery na potvrdenie prítomnosti?

Bude očkovanie bezpečné?

Môže mať dieťa zdravotné komplikácie v budúcnosti kvôli neliečenému pneumokoku?

Je potrebné ešte nejaké dodatočné doliečenie antibiotikami?

Ďakujem

Dobrý deň,

výtery nie sú potrebné, očkovanie je aj proti Pneumokokovi. Nie je potrebná žiadna liečba, Pneumokok v nose sa môže bežne vyskytovať.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas