Môže 14 mesačný syn piť mlieko 2?

Zodpovedané
11. júl 2022

Dobrý deň,

rada by som sa spýtala, či môže môj 14 mesačný synček piť mlieko 2. Synček veľmi ľúbi mlieko, za 24 h vypije tak 650 ml v troch dávkach. Chcela som minúť zásoby, tak sme boli doteraz na dvojke ale už sme prešli na trojku, ktorá sa odporúča od roka ale mám pocit, že je hladnejší, dokonca v noci sa mi začal 2x budiť na mlieko, čo pred tým už dlhodobo iba raz a aj to okolo 5 ráno.

Chcem sa preto spýtať, či môžeme ostať pri mlieku 2 a ak aj áno, dokedy?

Ďakujem veľmi pekne.

Dobrý deň,

takto - teoreticky môže piť aj dvojku. Prakticky je toto dosť vysoká dávka mliečka, ktorú by ste postupne mali redukovať (znižovať po 10-20 ml na každú dávku postupne, aby ste sa dostali najprv aspoň pod 500 ml, ideálne pod 350 ml). Môže to totižto negatívne ovplyvňovať jeho ostatný apetít a pitný režim, prípadne naopak, môže mať tendenciu viac priberať.

To, že sa v noci budí nemusí byť priama súvislosť so zmenou mliečka, ale môže ísť o regresiu, či zubky? Uvidíte.

Kaloricky sú mliečka porovnateľné, je pravda, že 2ka je trošku kalorickejšia a má viac tukov, ale nemal by to byť taký citeľný rozdiel...

Skúste sa zamerať aj na ostatný jedálniček počas dňa, možno ako je synček aktívnejší, potrebuje niekde pridať viac v jedení...

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas