Môže 17-mesačnému dieťaťu uškodiť bežná domáca strava?

Zodpovedané
9. mar 2023

Dobrý deň,

17-mesačnej dcére by som chcela dávať jesť stravu, ktorú jeme aj my. Švagriná a aj svokra tvrdia, že je to v poriadku. Zatiaľ jej pripravujem príkrmy, ktoré sú nekorenené a bez soli, sem-tam jej ich však ochutím. Kamarátka mi však tvrdí, že by som to ešte nemala robiť.

Môže dieťa jesť sladké?

Svokra dcérke ponúka aj sladkosti.

Môže už 17-mesačné dieťa jesť bežnú domácu stravu?

Ak nie, ako jej môže uškodiť?

Ďakujem

Dobrý deň,

17-mesačné dieťa už má jesť rodinnú stravu. Tá má byť však menej dochucovaná - soľou či koreninami. Robí sa to tak, že rodič navarí klasické jedlo, ktoré ale oveľa menej solí pri vare ako je zvyknutý. Následne toto jedlo naberie sebe aj dieťatku a sebe jedlo dochutí na tanieri (ideálne nie pred očami dieťaťa).

Čo sa týka sladkostí, tak po prvom roku už dieťa môže aj cukor. Ide ale o návyk. Čím neskôr mu sladké ponúknete, tým neskôr sa ho bude dožadovať. Ak ochutná z domáceho koláčika, či občas zje sladký jogurt, tak nevidím to v tomto veku ako problém. Ak nie, nevidím ako problém ani to.

Neskôr je za mňa rozumnejšie deti učiť miere v stravovaní ako všetko striktne zakazovať bez možnosti výberu.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas