Môže 20-mesačný syn piť kravské mlieko po ukončení dojčenia?

Zodpovedané
27. feb 2023

Dobrý deň,

synček má 20 mesiacov a pred asi 3 týždňami som ukončila dojčenie. Zaujíma ma, či mu mám moje MM nejako nahradiť. Stravuje sa skutočne pestro, jedáva rodinné menu. Mliečne výrobky papá od syrov, cez jogurty, večer striedam mliečne kaše, robím mliečne polievky, prívarky a podobne. Do obilninových kaší mu dávam rastlinné mlieka.

Všetci z môjho okolia sa čudujú, že mu nedávam kravské mlieko z fľaše pred spaním cez deň a potom aj večer.

Môžem mu dať piť z fľaše kravské mlieko?

Ďakujem

Dobrý deň,

môcť môžete, ale nemusíte. Dieťa v tomto veku by malo mať v strave asi 350 ml mliečnych produktov denne - 150ml mlieka je ekvivalentom 100 g jogurtu alebo 30 g syra.

Ak teda zje denne 1 jogurt + 30 g syra + mliečnu kašu zo 150 ml mlieka, tak má naplnenú potrebu mliečnych produktov na deň a nie je nutné, aby pil kravské či umelé mliečko navyše.

Deti v tomto veku môžu piť mlieko materské, umelé či kravské.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas