Môže 7 mesačné dieťa inhalovať Vincentku?

Zodpovedané
12. nov 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom inhalovania Vincentky.

Môže 7 mesačné dieťa inhalovať Vincentku?

Predpokladám, že masku na tvár si nebude chcieť dať.

Bude to mať nejaký účinok?

Ako sa čistí inhalátor?

Stačí jednotlivé časti po každom použití umyť v teplej vode, alebo namočiť do octovej vody?

Je potrebná špeciálna dezinfekcia?

Ďakujem

Dobrý deň,

Vincentka je pri ochoreniach aj preventívne veľmi dobrá na inhalovanie. Pokojne od narodenia. Masku nemusí mať priamo na tvári, stačí ju držať pri tváričke.

Čo sa týka starostlivosti, treba sa pozrieť na konkrétny druh a jeho návod a odporúčanie. Všeobecne však platí, že inhalačný set (maska, náustok, adaptér) rozložíte, umyjete čistiacim prostriedkom a opláchnete horúcou vodou. Vzduchovú hadičku neumývate, iba sa pokúsite dať preč čiastočky tekutiny. Zapnite prístroj, aby hadičkou prešiel vzduch. Mal by tekutinu odstrániť.

Dezinfikovať sa dá aj inhalátor. Sú na to špeciálne dezinfekčné prostriedky na inhalátory. Ráta sa s tým ,že trošku dezinfekcie tam môže zostať a táto môže byť v malom množstve inhalovaná (preto sa nemôže dezinfikovať hocičím). Nikdy sa však nedezinfikuje hadička.

Najlepšie je však vždy postupovať podľa návodu toho výrobku, ktorý máte.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas