Môže hnačku spôsobiť užívanie antibiotík a choroba?

Zodpovedané
20. feb 2023

Dobrý deň,

moja 8-mesačná dcérka má už 3 dni častú hnačkovitú stolicu. Predtým sme boli v nemocnici s RSV, kde jej dávali antibiotiká. Najprv cez kanylu potom užívala sirup Bitammol. Užívala aj Fenistil kvapky. Nakoľko v nemocnici aj vracala, tak jej dali počas doby užívania antibiotík bezlaktózové mlieko. Vo štvrtok mala poslednú dávku, takže v piatok som prešla na klasickú Bebu Comfort 2. Papať aj piť jej chutí, nemá teploty ani kŕče v brušku.

Robili jej aj odber zo stolice a mala ho negatívny. No na druhý deň začala vracať, ako som spomínala vyššie. Jedine sa jej urobili zapareniny z častej stolice. Stolica je skôr iba také šplechnutie.

Môže byť hnačka dôsledkom užívania antibiotík a choroby?

Kedy je potrebné vyhľadať lekársku pomoc?

Ďakujem

Dobrý deň,

nakoľko aj vracia, tak mi príde ako najpravdepodobnejšia možnosť, že sa v nemocnici nakazila nejakým vírusom "črevnej virózy". Postačí liečba - hydratácia (pokojne mlieko + voda +čajík - viac ako obvykle), probiotiká (Buď Probiofix imun, Nekadex alebo Enterol - iné nemajú význam).

Doma to zvládnete, ak nebudú známky dehydratácie:

  • dieťa nemočí viac ako 6 hodín cez deň alebo moč je výrazne žltý, koncentrovaný, zapáchajúci,
  • dieťa je spavé, letargické, nereaguje „bežne“,
  • dieťa plače úplne bez sĺz, má vysušené popraskané pery, suchý povlečený biely jazyk,
  • dieťa okrem vracania a riedkych stolíc aj horúčkuje,
  • dieťa opakovane vracia, nie je schopné udržať v sebe tekutiny,
  • vo vyvrátenom žalúdočnom obsahu či stolici sa objaví krv, dieťa vracia zelený obsah,
  • ak mohlo dojsť k otrave toxickou látkou, po ktorej dochádza k vracaniu,
  • ak má dieťa výrazne nafúknuté zväčšené bruško.

Veľa zdravia

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas