Môže mať 3,5 ročné dieťa problémy so zlatou žilou?

Zodpovedané
7. mar 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom 3,5 ročného syna, ktorého bolí riťka. Začalo to po chorobe, pri ktorej mal 40°C teplotu. Takže ma neprekvapovalo, že kaká raz za 2-3 dni.

Ale začal sa špárať v zadočku. Riťku má úplne suchú. Krémujem, trochu to pomáha. Dnes keď kakal, tak mal okolie celé červené, navreté. Ale musím povedať, že po dlhšej dobe naozaj krásne formovaná stolica.

Môže mať problémy so zlatou žilou?

Čo nám odporúčate?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

hemeroidy u detí do 15 rokov sú veľmi vzácne. Ak však sú prítomné, vo väčšine prípadov ide o vonkajšie hemeroidy.

U malých detí by mohli vyzerať ako šedavo modré uzlíky pri konečníku vyklenujúce sa väčšinou pri defekácii. Vonkajšie krvácanie nebýva časté a takéto asymptomatické perianálne modravé uzlíky nevyžadujú špeciálnu liečbu. Ak sú však symptomatické (svrbenie, pálenie, krvácanie) doporučuje sa konzervatívna liečba masťami a čípkami s anestetickou a adstringentnou zložkou - u detí masť Faktu.

Vhodné sú aj režimové opatrenia - pohyb, po stolici sprcha namiesto používania toaletného papiera, zamedziť zbytočnému vysedávaniu na záchode, masáže konečníka.

U Vášho synčeka však podľa popisu o hemoroidy nejde. Krémovať okolie konečníka môžete. U detičiek v kolektívoch sú časté aj parazity, ktoré by ste v okolí riťky avšak tiež videli.


Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas


Union zdravotná poisťovňa prináša svojim najmenším poistencom množstvo benefitov. Získajte príspevok na okuliarové rámy pre deti a veľa ďalších výhod.
www.union.sk/vyhody-pre-najmensich