Môže mať cumlík čerešňového tvaru negatívny vplyv na vývoj chrupu a celkovo na tvar zubov?

Zodpovedané
17. feb 2023

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom cumlíkov.

Môže mať cumlík čerešňového tvaru (napr. BIBS) negatívny vplyv na vývoj chrupu a celkovo na tvar zubov?

Ďakujem

Dobrý deň,

dôležité je, že do kedy cumlík dieťa má. Pokiaľ ho má kým nemá zúbky, tak by nemal byť problém.

Po vyrastení zúbkov odporúčam skôr plochšie a flexibilné cumlíky (Mam, Curaprox). Plus zbaviť sa ho do 1,5 roka.

Inak je vyššie riziko komplikácii - otvorený zhryz a ovplyvnenie artikulácie.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas