Môže mať dcéra boreliózu i napriek tomu, že vyšli testy negatívne?

Zodpovedané
6. máj 2019

Dobrý deň.

mojej dcérke som našla kliešťa, odstránila som a všetko bolo v poriadku. Po mesiaci jej začalo blízke miesto červenať, tak sme išli k lekárke. Tá jej zobrala krv, a výsledky vyšli negatívne.
No po týždni od výsledkov a teda 5 týždňov od kliešťa sa jej začal robiť fľak, resp. okraj, ktorý sa zväčšuje. Okraj nie je vždy zvýraznený. Keď je na vetre, tak to vidieť nie je.

Mohla sa borelióza nepotvrdiť a predsa by ju mohla mať?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

vo Vašom prípade by som išla obvodnej lekárke ukázať fľak, aby sme vedeli o aký fľak ide. Pri borelióze je kožný nález veľmi typický, takže pani doktorka bude vedieť posúdiť či môže ísť o prejav boreliózy, alebo je to iný kožný nález.

Ak by mala nezrovnalosti, zopakuje si serológiu. Ak mala dcérka protilátky brané až po mesiaci od zaklieštenia, malo by byť vyšetrenie už dôveryhodné a nemalo by vyjsť ako negatívne, ak by bolo pozitívne. Takže výsledkom by sme mali veriť, nakoľko boli odobraté správne.

Avšak v medicíne nás často prekvapí čokoľvek, preto choďte k obvodnej lekárke nech Vám dcérku pozrie.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas