Môže mať dcérka skrytý reflux?

Zodpovedané
28. mar 2023

Dobrý deň,

dcérka má 3 mesiace a má problémy s jedením v podstate od narodenia. Už má tretí druh umelého mlieka. Vždy ho však dokáže papať len asi 1-2 týždne bez problémov a ďalšie týždne už je to boj. Po zmene mlieka zase začala jesť pekne, ale po čase mlieko opäť odmieta. Dokonca musím meniť aj fľaše po pár dňoch, ako keby jej prestal vyhovovať cumeľ na fľaši. Už mám doma 7 fliaš. Fľaše sú sterilizované každý deň.

Pokiaľ mlieko odmietne a dám jej dojčenskú vodu, tak ju pije strašne hltavo. Často vydáva zvuk. Je to ako keby jej to šplechlo do hrdielka a dosť sliní. Je nepokojná a od fľašky sa odťahuje s plačom. Bruško jej masírujeme, nôžkami cvičíme, vitamín D dávame a dokonca som jej podávala aj probiotiká, ale bez výsledku. Mám pocit, že jej žiadne mlieko nechutí.

Premýšľala som aj nad intoleranciou. Napriek tomu priberá aj rastie, ale naozaj málo papá a aj to s problémami.

Raz bola chorá, mala akútnu bronchitídu s hospitalizáciou, výtery a krv mala v poriadku. Odvtedy je však stále zahlienená. Vyšetrenia u pediatričky doteraz boli všetky v norme, krvný obraz minulý týždeň v poriadku, CRP nízke, výsledky výterov z nosa aj hrdla negatívne, okrem stafylokoka v nose. Dostala antibiotiká a na kontrole už bolo všetko v poriadku, výsledky stolice tiež negatívne. Zahlienená však zostala.

Môže to byť u dcérky skrytý reflux?

Alebo je taká "náročná", a preto jej mlieko po pár týždňoch vždy prestane chutiť, alebo jej začne robiť zle?

Ako mám ďalej postupovať?

Ďakujem

Dobrý deň,

je to zvlášna situácia, ešte som sa s takou nestretla. Sú deti, ktoré odmietajú respektíve je do nich náročné dostať mliečko - ale akékoľvek. Je zvláštne, že pár týždňov to pre ňu nie je problém a následne je.

Napadá mi, či to nemá súvis s otvorenou krabicou mlieka - nie je nevhodne uskladňovaná? Ak otbvoríte novú krabicu toho istého mlieka je problém stále?

Nakoľko dcérka priberá a rastie, nemá zažívacie problémy, tak nepredpokladám nejaký medicínsky problém typu ABKM.

Ako postupovať? V prvom rade, nedávajte jej vodu. V tomto veku - do zavedenia príkrmov - dieťe okrem mlieka nemá piť nič iné. Riskujete tak neprospievanie, aj bolesti bruška.

No a čo sa týka mliečka. Neviem Vám poradiť. Robte to, čo vedie k úspešnému nakŕmeniu dcérky. Kŕmte v polospánku, meňte fľašky, polohy...

Dieťa v tomto veku by malo prijať aspoň 150 ml na každý kilogram váhy (takže ak má 5 kg tak 5x150 ml = 50 ml denne).

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas