Môže mať syn alergiu na slnko?

Zodpovedané
28. mar 2019

Dobrý deň,

rada by som vedela, či by mohol mat syn alergiu na slnko. Už raz to mal, keď sme sa boli lyžovať. Vtedy mal červené líca, až také pľuzgiere. Teraz sme boli len na dvore a tiež mal červené líca. Oči a líca má aj napuchnuté.

V lekárni mi kázali dávať len Fenistil, ale moc mu to nezaberá.

Čo by mu pomohlo?

Ďakujem za radu

Dobrý deň,

áno je to možné. Za posledných 40 rokov sa výrazne zvýšilo riziko negatívneho vplyvu slnečného žiarenia na ľudský organizmus. Alergia na slnko býva obzvlášť začiatkom sezóny - marec, apríl. Touto formou alergie trpia rôzne vekové skupiny- aj deti. Väčšinou sa vytvoria červené pupáčiky, až pluzgieriky ako popisujete.

V rámci režimu nie je vhodné ďalšie vystavovanie sa slnečným lúčom (najmä medzi 11.-15. hodinou), používanie kvalitného ochranného faktora, podávanie antihistaminík - lokálne aj celkovo. Ak je koža spálená je možné prechodné natieranie Panthenolom, ev. z chladničky Fensitil masťou.

Z antihistaminík by som v tomto prípade volila asi skôr Zodac kvapky - podľa veku synčeka (aj Fenistil je antihistaminikum, ale ten dajte skôr v masti).

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas