Môže neskoršie podanie druhej dávky vakcíny Rotarix dcérke nejako ublížiť?

Zodpovedané
26. aug 2022

Dobrý deň,

dcérka bola v júni zaočkovaná vakcínou Rotarix. Všade som sa dočítala, že je potrebné podať druhú dávku vakcíny do 24. týždňa dieťaťa. Dnes sme mali ísť na druhú dávku, pričom dcérka dovŕši 24 týždňov tento víkend. Avšak nakoľko má vakcína výpadok, tak sa očkovanie odkladá na neurčito.

Je v poriadku dať dcérke druhú dávku aj neskôr?

Ak áno, tak maximálne do akého veku by ste to odporúčali?

Je lepšie druhú dávku nedávať?

Môže neskoršie podanie druhej dávky vakcíny dcérke nejako ublížiť?

Ďakujem

Dobrý deň,

podanie sa odporúča do 24. týždňa. Nakoľko výpadok je zrejme dlhší, tak sa k podaniu 2. dávky už zrejme nedostane a bude aspoň sčasti chránená tou jednou dávkou. Ochrana však nebude kompletná.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas