Môže nespavosť súvisieť s úrazom, ktorý mala dcéra pred 2 týždňami?

Zodpovedané
20. okt 2019

Dobrý deň,

moja štvorročná dcérka pred 2 týždňami spadla zo stolčeka asi 30 cm dozadu na hlavičku na dlažbu. Krv nešla, ostala jej len červená hrča, ktorá po pár dňoch zmizla. Hlavička ju už nebolí ani na dotyk.

Sledovala som ju prvé dva tri dni. Nezvracala, nebola ospalá, zreničky mala a aj má obe rovnaké, správala sa normálne. Na pohotovosť sme nešli.

Medzitým ochorela a dostali sme od lekárky Trifed. Brala ho tri dni do soboty. A od nedele sa u nej prejavila nespavosť, ktorá pretrváva aj týždeň po vysadení lieku.

Môže to súvisieť s pádom na hlavičku, alebo je to ešte pozostatok z liekov?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

nespavosť s pádom nesúvisí. Ale ani s užívaním lieku - priemerný eliminačný polčas (t.j. kčas jeho vylúčenia z tela) pri tomto lieku približne 4 hodiny pri pH 5, resp. 12-14 hodín pri pH 8.

Ak liek doužívala v sobotu nie je možné, aby po týždni bola kvôli užívaniu lieku ospalá.

Jej ospalosť je asi pozostatok ochorenia.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas