Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Môže očkovanie MMR zhoršiť alergiu na vaječný bielok?

Zodpovedané
10. mar 2019

Dobrý deň,

mám 19 mesačného syna, ktorému v 13. mesiacoch zistili viacpočetnú potravinovú alergiu. Bol tam aj vaječný bielok. Alergologička povedala, že ho môžme dať očkovať v nemocnici, alebo počkáme do ďalších testov a dovtedy očkovanie odložíme. Tak sme dali odložiť.

Ako sa očkuje v nemocnici?

Nadopujú dieťa Diazepanom?

Môže očkovanie zhoršiť alergiu?

Ďakujem

Dorbý deň,

očkovanie v nemocnici zvyčajne prebieha nasledovne. Vaša obvodná lekárka vybaví termín nástupu synčeka. V deň plánovaného nástupu bude synček nalačno, prídete spolu s ním do nemocnice, kde Vás lekári začnú prijímať - spraví sa fyzikálne vyšetrenie (v prípade choroby synček nemôže byť očkovaný), vstupný skríning (odbery krvi na krvný obraz, sedimentáciu a biochemické parametre), zároveň sa zabezpečí venózny vstup synčeka (aby v prípade alergickej reakcie mohli lekári rýchlo podať potrebné lieky).

Pre synčeka to znamená "1 vpich", pretože venózny vstup a odbery sa väčšinou podaria spraviť zároveň (cez kanylu v žile natečie zároveň aj krv na odber).

Potom si lekári Vášho synčeka premedikujú liekami - určite však nie Diazepam. Dávajú sa lieky na potlačenie možnej alergickej reakcie. Väčšinou ide o Dithiaden a niekedy aj Hydrocortison.

Potom sa aplikuje očkovacia látky a dieťa zostáva na 24 hodinovom sledovaní v nemocnici. Ak bude všetko v poriadku, po 24 hodinách je možné prepustenie domov.

Očkovacia látka MMR je vyrábaná na bunkovej kultúre kuracích embryí, a preto môžu obsahovať stopy vaječnej bielkoviny. Osoby, ktoré majú v anamnéze anafylaktické, anafylaktoidné alebo iné okamžité reakcie (napr. generalizovanú urtikáriu, opuch úst a hrdla, ťažkosti s dýchaním, hypotenziu alebo šok), ktoré sa objavili po požití vajca, môžu byť vystavené zvýšenému riziku vzniku reakcií z precitlivenosti okamžitého typu po očkovaní, aj keď sa dokázalo, že tieto typy reakcií sú veľmi zriedkavé.

Jedinci, ktorí mali anafylaxiu po požití vajca, musia byť očkovaní s mimoriadnou obozretnosťou a pre prípad výskytu takejto reakcie musí byť k dispozícii zodpovedajúca liečba anafylaxie - preto Vaša alergologička preventívne doporučuje očkovanie v nemocnici.

Pozitivita špecifických IgE protilátok na vajce bez prejavov závažnej alergickej
reakcie nie je kontraindikáciou podania takejto vakcíny.

Alergia by sa očkovaním zhoršit nemala.


Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová