Môže podváha 14 ročného chlapca znamenať zdravotný problém?

Zodpovedané
10. máj 2021

Dobrý deň,

môj 14 ročný syn má pri výške 184 cm váhu 58 kg.

Môže to znamenať aj zdravotný problém?

Aktuálne je po operácii varikokely. V deň zákroku 26.4. mal 56 kg, pribral odvtedy 2 kg. Pediater nám odporúča odborné vyšetrenia na gastroenterológii a endokrinológii.

Postupovali by ste rovnako?

Ďakujem

Dobrý deň,

nemyslím si, že toto bude nejaký problém. Skôr si myslím, že synček veľmi rýchlo vyrástol a nestihol ešte pribrať, čo u veľa chlapcov vídame.

Nepoznám však pozadie, prečo Vás pani doktorka na vyšetrenia poslala je, že chce zistiť či náhodou nemôže mať nejaký problém typu celiakia, porucha vstrebávania. Ak schudol náhle tak aj niečo vážnejšie, prípadne porucha štítnej žľazy (preto endokrinológia). To by mal aj také prejavy ako rýchly tep, celý taký zrýchlený, spotený by býval.

Postup je v poriadku, pani doktorka nechce nič zanedbať.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas