Môže sa 5 ročné dieťa vyliečiť z astmy?

Zodpovedané
10. okt 2019

Dobrý deň,

mojej dcére 5 ročnej dcére dnes alergologička zistila astmu. Ale nie silnú, iba začínajúcu. Predpísala jej žuvacie tabletky Spiromon.

Je to dobrý liek?

Dá sa z astmy vyliečiť?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

astma je chronické zápalové ochorenie dýchacích ciest, ktoré môže byť veľmi dobre kontrolované a pacient vôbec nemusí pociťovať žiadny diskomfort.

Trošku záleží od toho, čo je jej podkladom - najčastejšie alergie, ale aj fyzická záťaž.

Ak sa však správne nastaví na liečbu, nemusí mať dcérka prejavy, aj keď počas sezóny väčšinou nejaké prejavy pacienti majú.

Dôležité sú u astmatikov režimové opatrenia, na ktoré Vás Vaša pani doktorka zrejme upozornila - najdôležitejšie nefajčiarska domácnosť, nemať záclony, závesy, domáce zvieratká (ak máte často kúpať - v kožúšku alergény, prach), mať, čo najmenej kobercov.

Ak je astma na alergickom podklade, tak sú vhodné hypoalergénne matrace, podušky, paplóny. V sezóne denné umývanie vláskov dcérky!

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas