Môže sa podať druhá dávka Rotarixu po dovŕšení 7. mesiacov?

Zodpovedané
17. máj 2019

Dobry deň,

moja dcérka sa narodila 2.11.2018 a kvôli chorobám bola zaočkovaná prvou dávkou Rotarixu až 15.04.2019. Druhú dávku by mala dostať 26.05.2019.
Lenže vakcína nie je dostupná a podla informácii v mesiaci máj ani nebude. A to bude mať dcérka už 7 mesiacov.

Môze sa podať druhá dávka aj po dovŕšení 7. mesiacov?

Má to ešte zmysel?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

oficiálne odporúčania znejú, že očkovanie touto vakcínou má byť najneskôr do 24. mesiaca života dieťaťa. Je to tak preto, pretože štúdie danej vakcíny boli robené práve do tohto vekového obdobia.

V praxi sa niekedy kvôli rôznym omeškaniam podáva vakcína aj cca o ten mesiac neskôr. Je to už vždy na zvážení obvodného lekára, ktorý má dieťatko na starosti.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas