Môže sa syn očkovať, keď má retenčnú cystu?

Zodpovedané
10. apr 2019

Dobrý deň,

môj 24 mesačný syn už má za sebou 3 očkovania. Keď sme mal očkovať na MMR, tak dostal zápal pľúc a odvtedy sa to ťahá. Každý mesiac niečo a očkovanie v nedohľadne.

V októbri mu našli náhodný nález na uvule (retenčná cysta je záver). Môj pediater povedal, že preto býva často chorý. Na ORL mi povedali, že to s tým nič nemá spoločné a že očkovať sa môže. Náš doktor nechce a ženie ma na operáciu. Nález má 2 mm.

Už som myslela, že ho dáme zaočkovať, ale zasa má problém s uzlinkami na krku a aj na hlavičke. Na ORL povedali, že je to zo zubov a z uška, ktoré mal zapálené.

Čo mám robiť?

Môžem dať syna zaočkovať?

Ďakujem

Dobrý deň,

nie som Váš lekár. Ten Vás pozná najlepšie a teda vie, čo všetko synčekovi je, aké má infekčné pozadie atď.

Retenčná cysta ako také nie je kontraindikáciou k očkovaniu a podľa mojich informácii by nemala ani spôsobovať častejšie infekcie. V tom sa stotožňujem s názorom Vášho ORL lekára.

Pokiaľ dieťa nie je vyslovene aktívne choré, ani zväčšené lymfatické uzliny by nemali byť problémom pre očkovanie. Avšak ako píšem, nie som Váš lekár, ten vie najlepšie zhodnotiť celkový synčekov stav, nakoľko ho má v dispenzári a pozná jeho doterajší vývoj.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas