Môže sa za hysterickým plačom 1,5-ročného syna ukrývať iný zdravotný problém?

Zodpovedané
27. mar 2023

Dobrý deň,

syn má 1,5 roka. Každé ráno a večer bojujeme pri obliekaní, vyzliekaní a celkovo pri každom prebaľovaní. Uteká, schováva sa, keď ho vezmem na ruky, napriek tomu, že mu pekne vysvetlím, že sa ideme prebaliť, dať pyžamko, prípadne ráno obliecť, spustí hysterický plač. Ja ho na silu oblečiem, potom sa hádže o zem a plače ešte polhodinu. To isté je, keď ideme von, nechce si obliecť vetrovku a ani sa obuť. Dnes sme išli kúpiť jarné topánočky, bohužiaľ, predavačka mu chcela odmerať nohu, avšak ešte sa mu jej len dotkla a bol cirkus. Nemohla som ho utíšiť, museli sme odísť z predajne. Som už zúfalá, snažím sa všemožne, aby si zvykol na dennú rutinu, aj ukazujem, že sa idem obliecť, obuť ja, no nepomáha nič. Nikam sa nemôžeme vybrať bez polhodinového zdržania. Priznám sa, že občas už zvýšim hlas, nemám na to už nervy a veľmi ma to mrzí.

Môže sa za hysterickým plačom ukrývať nejaký iný zdravotný problém?

Ďakujem

Dobrý deň,

vôbec nemusí ísť o žiaden problém. Je to oveľa pravdepodobnejšie ako to, že by oň išlo. Niekedy sa takto správajú deti s poruchami autistického spektra, ale tam už bývajú náznaky aj v iných sférach.

Skúšali ste sa opýtať ho ako by to chcel on? Ísť na to takouto naozajstnou dohodou?

Príklad: "Ja viem, že sa nerád obliekaš. Ale chcem, aby sme čas trávili aj vonku s kamošmi alebo išli do obchodu kúpiť banány, vieš? Preto potrebujem, aby si sa obliekol. Tak mi skús povedať/ukázať ako by si si predstavoval obliekanie ty. Chcel by si si sám vybrať veci? Chcel by si si vybrať bundičku sám? Myslís, že je dosť teplo a nepotrebuješ bundu?"

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas