Môže to byť siedma choroba?

Zodpovedané
22. dec 2022

Dobrý deň,

môj 4-ročný syn mal minulý piatok vysokú teplotu, ktorá trvala asi dva dni, potom bola už len mierne zvýšená. V pondelok som si všimla, že mal nejaké vyrážky na kolenách. V utorok sme išli k lekárke a CRP mal 43, predpísala mu antibiotiká Amoksiklav. Syn trpí často na zadné nádchy a pobolieva ho aj hrdlo. Po prvej dávke antibiotík sa po troch hodinách sťažoval na silnú bolesť v hrdle. Podala som mu Nurofen. Na ďalší deň som si všimla, že vyrážka na kolenách sčervenala a vyzerala ako kiahne. Syn mal aj naďalej občas zvýšenú teplotu a trochu ho bolelo hrdlo a sťažoval sa aj na svrbenie vyrážky. Volala som našej pediatričke a tá mi povedala, že by mohlo ísť o nejakú virózu. Ďalší deň sa synovi urobili malé vyrážky na rukách a jednu mal na nohe. Lekárka sa priklonila aj ku možnosti, že by mohlo ísť o siedmu chorobu. Zaráža ma, že CRP ukázalo bakteriálny zápal v tele a siedma choroba je vírusová. Mám veľký strach z toho, že to môže dostať mladší syn.

Myslíte si, že aj keď bol priebeh iný ako sa uvádza, mohlo by ísť o túto chorobu?

Ako dlho sa môžu objavovať nové vyrážky?

Ako dlho siedma choroba trvá?

Ďakujem

Dobrý deň,

myslím si, že išlo o siedmu chorobu. Možno aj s bakteriálnou superinfekciou (preto vyššie CRP), ale CRP mohlo byť zbýšené aj pri dehydratácii (neviem či bola prítomná?).

Siedma choroba je nakazlivá pomerne značne, takže je pravdepodobné, že aj synček mladší ochorenie dostane .

Trvanie siedme choroby je zväčša do 7 dní.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas