Môže vyššie podaná dávka Nurofenu ovplyvniť účinok vakcíny?

Zodpovedané
15. aug 2022

Dobrý deň,

dcéra bola predvčerom očkovaná v 5. roku vakcínou proti tetanu, záškrtu, čiernemu kašľu. Celý deň bola v pohode, len večer sa sťažovala na bolesť rúčky a hlavičky, teplotu mala len zvýšenú. Tak som jej dala na bolesť Nurofen od 3 mesiacov podľa veku 5 ml. Na druhý deň mala len zvýšenú teplotu, ale to už som nedávala nič.

Vôbec som si neuvedomila, že by sa po očkovaní malo dávať len 2,5 ml. Ja som to brala tak, že jej to dávam od bolesti. A dostala som sa k článkom, že by sa po očkovaní nemali dávať lieky na horúčku, bolesť lebo môžu ovplyvniť účinnosť vakcíny.

Mohla som jej uškodiť podaním vyššej dávky Nurofenu?

Mohlo to ovplyvniť účinok vakcíny?

Ďakujem

Dobrý deň,

lieky na horúčku sa po očkovaní nemajú dávať preventívne.

Pri bolesti je ich podanie opodstatnené a nemusíte sa báť zníženia účinnosti. Vôbec už nie pri dávke, ktorú ste podali a pre 5-ročné dieťa je takáto dávka slabá.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas