Môžem dať 14 mesačnej dcére železo, ktoré je vhodné až od troch rokov?

Zodpovedané
24. jún 2021

Dobrý deň,

ďakujem za odpoveď na moju otázku https://www.modrykonik.sk/ask-an-expert/pediate...

Bola som v lekárni a lekárnička mi tvrdila, že všetky (vrátane železa Ferro fruits) sú od 3 rokov a že do 3 rokov ich bez predpisu nekúpim.

Môžem 14 mesačnej dcére kúpiť aj niektorý z produktov, ktorý je určený až od 3 rokov?

Ako mám takýto produkt potom dávkovať?

Výrobca dávkovanie pre mladšie deti neuvádza.

Ďakujem

Dobrý deň,

áno, výrobca odporúča dávkovanie až nad 3 roky, ale zloženie je v poriadku (v 1 lyžičke= 5 ml: višňová šťava 0,5 g, jablková šťava 0,3 g, Fe2+ 7 mg, vitamín C 18,9 mg) aj pre mladšie dieťa.

V 5 ml je 7 mg železa, v Maltofer (na predpis) je až 50 mg v rovnakom množstve.

Pre deti v tomto veku je doporučená denná dávka od 6 do 9 mg. Nakoľko je slabý jedák ako ste písali a teda zo stravy (mäso, vajcia, strukoviny) železa veľa nepoberie, tak by som dala pokojne tých 5 ml.

V dni keď pekne papá menej.

Zo železa zapeká, stolica je tvrdšia, preto treba vypiť viac tekutín a menej jesť zapekacie potraviny (banán, ryža, pečivo).

Ferro Fruit sirup

Ferro Fruit sirup je výživový doplnok s obsahom organicky viazaného železa, ktoré je dobre vstrebateľné a má dobré chuťové vlastnosti.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas