icon

Môžem dať štvorročné dieťa zaočkovať nepovinnou vakcínou, keď má ekzém?

Zodpovedané
9. sep 2021

Dobrý deň,

môj štvorročný syn má atopický ekzém. Najhoršie to mal počas zimy január, február, marec. Teraz to nemá v takej miere. Momentálne má len kde - tu výskyt ekzému - malá plocha na zadočku, malá na lýtku a lakti. Natieram mu to krémom Protopic 0,03%.

Chcem ho dať zaočkovať nepovinnou vakcínou.

Môže sa aj v takomto prípade ísť očkovať, alebo musíme počkať, keď nebude mať ekzém vôbec?

Zatiaľ sa nám nepodarilo, aby by bol úplne čistý. Vždy má aspoň niekde malú plochu.

Je to životu nebezpečné?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

životu nebezpečné určite nie. V prípade, že je ekzém akútne zhoršený, teda je nestabilizovaný, tak nie je očkovanie odporúčané. Je to jedno akou vakcínou, či povinnou, či nepovinnou.

Ak je však stabilizovaný a kde tu nejaká lézia, tak je očkovanie možné.

Pre niektorých atopikov je lepší termín očkovania v zimných mesiacoch. Ako iste už pozorovaním viete, toto kožné ochorenie má proste lepšie a horšie obdobia a jeho zhoršenie mnohokrát nezávisia od 1 faktoru, resp. závisia od mnohých.


Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas