Môžem dať zaočkovať dieťa vakcínou MMR, keď má alergiu na vajce a lepok?

Zodpovedané
17. máj 2021

Dobrý deň,

chcela by som počuť Váš názor na očkovanie MMR vakcínou. Dcérka mala anafylaktickú reakciu v 6. mesiaci po ochutnaní rohlíka. Zistili jej alergiu na vajce, lepok a mliečnu bielkovinu. Teraz má 21 mesiacov a máme ísť do nemocnice dať ju zaočkovať. Alergológ hovorí, že sa nemám obávať.

Aký je Váš názor?

Ďakujem

Dobrý deň,

pri závažnej anafylaktickej reakcii je potrebné, aby bola dcérka očkovaná v nemocnici pod dohľadom, kde pri akejkoľvek reakcii budú lekári vedieť zasiahnuť.

Na vakcíne sa píše nasledovné: Zložka osýpok a zložka príušníc očkovacej látky sú vyrábané na bunkovej kultúre kuracích embryí, a preto môžu obsahovať stopy vaječnej bielkoviny. Osoby, ktoré majú v anamnéze anafylaktické, anafylaktoidné alebo iné okamžité reakcie (napr. generalizovanú urtikáriu, opuch úst a hrdla, ťažkosti s dýchaním, hypotenziu alebo šok), ktoré sa objavili po požití vajca, môžu byť vystavené zvýšenému riziku vzniku reakcií z precitlivenosti okamžitého typu po očkovaní, aj keď sa dokázalo, že tieto typy reakcií sú veľmi zriedkavé.
Jedinci, ktorí mali anafylaxiu po požití vajca, musia byť očkovaní s mimoriadnou obozretnosťou a pre prípad výskytu takejto reakcie musí byť k dispozícii zodpovedajúca liečba anafylaxie.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas