Môžem dať zaočkovať proti rotavírusom dodatočne aj staršieho syna?

Zodpovedané
19. jan 2023

Dobrý deň,

mám 11-týždňového syna, ktorého plánujem očkovať Rotarixom. 29-mesačného syna som kvôli silným problémom s trávením kvôli ABKM v období očkovania nedala zaočkovať na odporúčanie gastroenterológa.

Je možné proti rotavírusom zaočkovať dodatočne aj staršieho syna?

Nie je riziko prenosu vírusu a manifestácie ochorenia od mladšieho po zaočkovaní?

Ďakujem

Dobrý deň,

nie, očkovanie je určené pre deti do 6 mesiacov. Staršie deti ak aj rotavírusovú enteritídu dostanú, nie sú také zraniteľné a nehrozí také vysoké riziko dehydratácie a hospitalizácie v nemocnici. Preto sa očkujú iba dojčatá.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas