Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Môžem dávať zeleninku štvormesačnému chlapcovi s refluxom?

Zodpovedané
9. okt 2019

Dobrý deň,

môj syn bude mať tento mesiac už 4 mesiace. Reflux nemá od narodenia, ale postupne sa mu stále zhoršuje. Od narodenia je dokrmovaný. Teraz pije moje mlieko a Beba AR.

Kojiť ho už nemôžem kvôli refluxu. Mám silný tok a syn nestíha a vybieha mu to všetko von. Tak aj moje odsaté mlieko pije z fľaše.

Syn má aj veľmi nepravidelnú stolicu.

Môžem už začať s príkrmom zeleniny?

Zlepší sa mu potom reflux?

Môj manžel a aj starší syn nemôžu piť mlieko.

Je už teraz možné, že by mal aj mladší syn alergiu?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

alergia na BKM (bielkovina kravského mlieka) sa prejavuje pomerne búrlivo - na koži výrazné ekzémy, GIT obtiaže - hnačky, krv v stolici, bolesti bruška - takže alergiu nemá.

Čo sa týka príkrmov, od ukončeného 4. mesiaca (takže začatý 5 .mesiac) môžete začať. Najvhodnejšie vyskúšať všetky potraviny pokiaľ si ešte odstriekavate mliečko a synček pije Vaše mliečko, nie iba umelé - takže skúste vytrvať čím dlhšie.

Začína sa so zeleninovým pokrmom, potom mäsovým príkrmom, nakoniec ovocno-mliečny pokrm. Vždy zavádzame iba 1 druh zeleniny (resp. akejkoľvek novej potraviny) a čakáme 3 dni. Až keď 3 dni nedôjde k reakcii, tak zavádzame iný druh (nikdy nie 2 naraz, aby sme vedeli, ktorý dieťa toleruje!).

Zo zeleniny sa zvyčajne začína mrkvou, postupne zemiak, brokolica, karfiol, špenát.

Mäsko dieťatku dávame rôzne: chudé hovädzie, teľacie, kuracie, morčacie, králičie, chudé bravčové, jahňacie. Určite vyskúšame aj ryby (tie však až pri tolerancii mäska), najlepšie pri dojčení. Vhodnejšie sú sladkovodné, prípadne losos - nie morské predátori ryby (môžu obsahovať viac nežiadúcich látok).

Ovocie začíname naším bez šupky. Je jeseň takže: jablko, hruška, slivka. Bobuľovité ovocie je vhodné až neskôr.

Lepok zavádzame najneskôr do ukončeného 7. mesiaca! Je najvhodnejšie zaviesť po ukončenom 6. mesiaci ako prvý kontakt 1 lyžička krupice (detskej) do polievky, alebo trošku bezvaječných cestovín, alebo nadrobiť kúsok pečiva do polievky.

Najlepšie je popri dojčení všetky základné potraviny (lepok, mlieko, vajce, ryby), aby sme znížili možnosť alergii do budúcnosti.

V odporúčaniach je aj zavádzanie potencionálnych alergénov ako sú jahody, zeler, prípadne tropické ovocie do 1. roka života (citrón až po 1. roku), kým ste dojčiaca.

Keď budete mať čas, tu je veľmi dobre, ľahko čitateľne a medicínsky správne spracované prikrmovanie detičiek: https://www.1000dni.sk/nutricne-programovanie/a...


Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas