Môžem počas dojčenia užívať liek na alergiu?

Zodpovedané
6. aug 2019

Dobrý deň,

mám 6 týždňové bábätko, ktoré je plne dojčené. V blízkej dobe sa začne prejavovať moja alergia na palinu. Nádcha mi až tak nevadí, ale svrbenie očí, úst a nosa sú bez liekov neznesiteľné.

Môžem užívať liek na alergiu (napr. Claritin) aj počas dojčenia?

Nemá to negatívny vplyv na dieťa?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

podľa slovenských odporúčaní sa tento liek počas dojčenia užívať neodporúča.

Čítala som odporúčania anglické, kde s tým problémy nemajú. Vzhľadom k chýbaniu sedatívnych účinkov a nízku hladinu v materskom mlieku - naopak britská spoločnosť odporúča loratadin (účinná látka v lieku claritine) dojčiacim matkám (vzhľadom k bezpečnosti pre novorodenca).

Je riziko skôr negatívneho účinku na laktáciu, najmä v kombinácii s pseudoefedrinom.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas