Nechutenstvo a neblabotanie 9 mesačného dieťaťa. Čo mi odporúčate?

Zodpovedané
9. aug 2020

Dobrý deň,

moja dcéra bude mať 28. augusta 10 mesiacov a už dlhšie poriadne nepapá. Dávala som jej obilninové kaše a jedlá, polievky jedla, zeleninu s kúskom morčacieho jedla. Teraz už poriadne nezje nič. Iba mlieko ako tak vypije. Štvornožkuje, sedí, stavia sa pri nábytku aj ide pomaly do jednej strany.

Ďalším problémom je, že vôbec nehovorí baba, mama, dada. Občas gigigigi, alebo iba nejako húka. Opakujem jej stále slabiky aj v melódii pesničiek, ale vôbec žiaden pokrok som nezaznamenala.

Čo mi odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

z toho, čo píšete hrubá motorika je úplne v poriadku. Tá reč trošku zaostáva, mala by už viac džavotať, bľabotať, aj zdvojovať slová, ale nie každé dieťatko je rovnaké.

Ak sa Vám však zdá, že nezaznamenáva žiaden pokrok, išla by som k obvodnej lekárke vyšetriť sluch, či je všetko v poriadku.

Čo sa týka papkania, treba jej dávať, ponúkať, aj niekoľko lyžičiek stačí. Je to väčšinou takáto tortúra. Mlieko vždy dávať až po hlavnom chode, aby sme žalúdok nenasýtili skôr. Potom by určite nejedla hlavné jedlo. S papkaním sa to určite pohne, len netreba zúfať.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas