Nie je už neskoro na očkovanie proti kliešťovej encefalitíde?

Zodpovedané
20. jún 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom očkovania. Mám dvojročné, 5 a 10 ročné deti.

Nie je už neskoro na očkovanie proti kliešťovej encefalitíde?

Aj keby sa to dalo zrýchlené po 2 týždňoch?

Môžem dať zaočkovať už aj dvojročné dieťa?

Ďakujem

Dobrý deň,

očkovanie je možné kedykoľvek počas roka, odporúča sa začať v zimných mesiacoch - január, február, aby sa dali podať 2 prvé dávky (odstup 1-3 mesiace) v čase, keď kliešte ešte nie sú aktívne. Tretia dávka zvyčajne o 9-12 mesiacov už je mimo sezóny a slúži na udržanie ochrany na ďalšie roky.

Pri zrýchlenej schéme očkovania ide o to, že dve dávky vakcíny sa dajú po 2 týždňoch a dosiahnu želateľný titer ochrannej hladiny a tretia dávka - s odstupom - je posilňovacia (booster) - takže by detičky boli chránené už cez leto, už po 2.dávke.

Očkovanie napr FSME-IMMUN 0,25 Junior vakcínami je vhodné už od 1.roka života.

Preventívne opatrenie je nekonzumovať nepasterizované výrobky.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas