O aké vyrážky na kolene sa jedná?

Zodpovedané
16. máj 2019

Dobrý deň,

mojej 28 mesačnej dcérke vznikli na kolene červené vyrážky. Asi pred mesiacom mala ten istý problém, ale na druhej nožičke. Spočiatku o vyrážkach ani nevedela. Až na tretí deň som zistila, že sa škriabe. Vyrážky jej zmizli same od sebe o pár dní.

O čo sa mohlo jednať?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

mohlo sa jednať o urtiku (ľudovo žihľavka - pretože lézie na koži vyzerajú akoby popŕhlené od pŕhľavy/žihľavy).

Pre urtiku sú typické prominujúce akoby popŕhlené začervenalé miesta, ktoré sa na koži objavia a potom spontánne zmiznú. Znova sa môžo objaviť na inej časti tela a zmiznúť. A znova a znova.

Príčin prečo vzniká je veľa a často na presnú príčinu ani neprídeme. Medzi najčastejšie príčiny, na ktoré prídeme patria akútne virózy (CMV, EBV, ale aj iné), parazitárne ochorenia (škrkavka detská), infekcia H. pylori. použitie nových prostriedkov (aviváž, mydlo, krém, parfém), požitie niečoho nového v strave.

Najjednoduchšie je ísť navštíviť detskú lekárku, ktorá sa na dcérkinu kožu pozrie a povie Vám či ide o urtiku alebo niečo iné.

Pri škriabaní je potrebné dávať antihistaminiká. Môžete lokálne Fenistil gél (chladný) na kožu ale aj perorálne napr. Zodac 2x5 kvapiek.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas