O koľko cm má hlavička narásť za určité obdobie, aby to bolo v norme?

Zodpovedané
12. nov 2021

Dobrý deň,

ďakujem za odpoveď na moju otázku https://www.modrykonik.sk/ask-an-expert/pediate...

Každý deň dávame 2 kvapky Vigantolu, viac nie. Teraz som dcérke merala hlavičku krajčírskym metrom a vyšlo mi to cca 38,5 cm oproti 37 cm pred týždňom na poradni. Najbližšiu poradňu máme až v polovici januára.

Aké sú približné limity?

O koľko cm má hlavička narásť za určité obdobie, aby to bolo v norme?

Stačí počkať na poradňu v januári, alebo mám iniciovať neurologické vyšetrenie skôr?

Dieťa v poslednom čase mimoriadne zle spáva. Posledný týždeň spí dokopy 9 - 11 hodín denne (zarátaný nočný spánok aj všetky denné aj pár minutové). Dodržiavame tie isté rituály, zahajujem proces uspávania (na prsníku, v kočíku, na rukách, ergonomickom nosiči) len čo vybadám prvé známky únavy. I napriek tomu sa budí po pár minútach a často sa už nedá znovu uspať. Večer je potom samozrejme až predráždená, príliš unavená. Minulý večer sa dostala do takého amoku, až prestávala dýchať. Niekedy jediné, čo zaberie je, keď má nonstop prsník v pusinke a v polospánku cucká.

Týždeň predtým spala krásne. Ešte týždeň predtým sme mali presne to isté, nespala poriadne, pripisovala som to rastovému špurtu.

Môže aj toto indikovať neurologický problém?

Priberá aj rastie pekne, od narodenia cca 3 kg a 15 cm. Teraz má 3 mesiace.

Ďakujem

Dobrý deň,

s hlavičkou je to v každom období inak. Dôležité je, aby rástla a lekár jej rast sledoval na presnom grafe, do ktorého si to zaznačuje.

Ja osobne sa stretávam skôr s tým, že je hlavička nepresne meraná, lebo sa môže dieťatko pohnúť a spraví to rozdiel 1 cm. To je zrejme aj Váš prípad. Takže si myslím, že s týmto pozmeneným údajom, hlavička rastie dcérke pekne a netreba to neurologicky riešiť.

Čo sa týka spánku, obdobie 3. - 4. mesiaca je typické tzv. spánkovou regresiou, kedy sa spánok náhle na pár týždňov zásadne mení. Preto by som to nepripisovala žiadnemu potencionálnemu neurologickému problému. Dcérka psychomotoricky krásne napreduje a to je asi najdôležitejší ukazovateľ neurologického statusu.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas