Očkovanie proti meningitíde a možná nákaza kiahňami. Hrozí dieťaťu nejaká komplikácia?

Zodpovedané
19. apr 2022

Dobrý deň,

o týždeň ideme s dcérou na očkovanie druhou dávkou proti meningitíde. A teraz sú medzi deťmi rozšírené kiahne. Budeme sa ten týždeň deťom vyhýbať.

Ak by sa nakazila a bola by aj očkovaná, môže nastať nejaká vážna komplikácia?

Dcéra má 2 roky a proti kiahňam očkovaná nie je.

Ďakujem

Dobrý deň,

v prvom rade veľmi oceňujem Vašu očkovaciu filozofiu🙂. Ak je v inkubačnej dobe (doba od priameho kontaktu dieťaťa s kiahňami, o ktorom viete - čo je pri kiahňach okolo 14 dní od kontaktu), tak by som očkovanie odložila na dobu po tom. Ak nebola v priamom kontakte s nikým nakazeným, tak očkovať.

Čo sa týka komplikácii - všeobecne sa deti neočkujú pri možnom akútnom ochorení. Tak laicky preto, lebo imunita sa má vtedy "nechať bojovať" s akútnym vírusom a nie "zaťažovať sa" tvorbou protilátkou po očkovaní.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas