Odporúčate 16-mesačnému dieťaťu očkovanie proti meningokokom?

Zodpovedané
5. dec 2022

Dobrý deň,

syn má 16 mesiacov a chcela by som ho dať zaočkovať vakcínou proti meningokokom.

Odporúčate toto očkovanie aj v tomto veku, keďže najohrozenejšie sú deti do 2 rokov?

Ak ho dám v decembri zaočkovať vakcínou Bexero, môže byť v januári očkovaný s MMR?

Kedy je potom vhodné aplikovať druhú, prípadne tretiu dávku Bexero?

Aké sú nežiadúce účinky po Bexero a ako dlho sa prejavujú?

Ďakujem

Dobrý deň,

áno, odporúčam v akomkoľvek veku.

Väčšina nežiadúcich účinkov po Bexsero je do 48 hodín preč. Bývajú najmä horúčky. Očkovanie MMR s mesačným odstupom je v poriadku.

Medzi 1. a 2. dávkou Bexsera má byť aspoň 2 mesiace rozostup.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas