Odporúčate očkovanie proti tuberkulóze?

Zodpovedané
2. apr 2022

Dobrý deň,

na poslednej poradni v 15. mesiacoch nám pani doktorka spomenula, že v 18. mesiaci môžeme dať dieťa zaočkovať proti TBC. Blíži sa nám to a neviem, či ísť do tohto očkovania. Viem, že k roku 2012 bola zrušená jeho povinnosť a nikde nie je nič ku nemu spomínané.

Oplatí sa ísť do toho?

Aké sú vedľajšie účinky tohto očkovania?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

teraz sa o tom pomerne dosť v populácii hovorí vzhľadom k ukrajinskej situácii, ale veľa detí sa dávalo na žiadosť rodičov očkovať aj pred touto situáciou. Pravda je že od roku 2012 sa u nás neočkuje, pretože poklesla incidencia ochorenia TBC pod kritickú hranicu.

Dodnes sa na celom svete vedú rozsiahle debaty o význame očkovanie TBC. V súčasnosti môžeme povedať, že očkovanie detí výrazne znižuje počet komplikovaných foriem tuberkulózy (ochorenie je vážne najmä pre ddeti). V niektorých krajinách, kde je výskyt tuberkulózy mimoriadne nízky, sa proti tuberkulóze očkujú len niektoré skupiny obyvateľstva. Je však dôležité vedieť, že aj očkovaný človek môže ochorieť na tuberkulózu, ale jej priebeh býva menej závažný ako u neočkovaných.

Vzácne sa po BCG vakcinácii môžu objaviť lokálne alebo celkové komplikácie:

  • Vytvorenie vredu alebo hnisavého obsahu v mieste očkovania, ktoré u novorodencov presahuje 10 mm a u starších detí 20 mm.
  • Zväčšenie uzlín v blízkosti vpichu s vytvorením tekutého obsahu a jeho vyliatím.
  • Kožné komplikácie v okolí miesta očkovania a na vzdialenom mieste, podkožné a svalové granulácie, keloidné jazvy.

Osobne si myslím, že každé očkovanie je lepšou voľbou ako prekonanie ochorenia. Je na rodičovi, aké má finančné možnosti a ako sa nakoniec rozhodne.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas